Lokation:

Nordsøen

Byggeår:

2024-2026

Operator:

INEOS Energy

Partnere:

Harbour Energy og Nordsøfonden

The Greensand Future Project

The Greensand Future Project er et CO₂-lagringsprojekt i den danske del af Nordsøen. Projektet omfatter det første fuldskala CO₂-lagringsanlæg i EU.

INEOS Energy leder projektet, og vi understøtter det i samarbejde med Harbour Energy og Nordsøfonden ved at levere multidisciplinært ingeniørarbejde på tværs af projektets centrale anlæg.

Ved at genanvende udtømte oliefelter viser vi, hvordan olie- og gassektoren kan spille en rolle i at reducere den globale klimabelastning.

CO2-lagring

CO₂-udledere, såsom biogasanlæg, vil indfange CO₂ og gøre den flydende til transport med lastbil. Lastbilerne vil derefter transportere CO₂’en til transitlagring og ship-loading-anlæg ved Esbjerg Havn i Danmark.

Et CO₂-transportskib vil sejle CO₂’en til Nini A-platformen i Nordsøen, 300 km vest for Esbjerg, og pumpe den ind i et udtømt oliereservoir.

greensand_1920x1080_ny

Projektet er et vigtigt skridt i omdannelsen af udtømte olie- og gasreservoirer til sikre CO₂-lagringssteder.

400.000 ton CO₂

Projektet har som mål i første omgang at indfange og permanent lagre 400.000 ton CO₂ om året på sikker vis. Det vil muliggøre en gradvis udvidelse af lagerkapaciteten frem mod 2030. Lagringen vil i første omgang ske via Nini A-platformen i det udtømte Nini Vest-reservoir i Nordsøen.

Vores scope of work omfatter

Projektet kombinerer topside modification, marine systems engineering, process design og offshore platform upgrades. ISC har udført:

  • Detailed design af det skibsbaserede CO₂ injection system

  • Detailed design af ændringer på Nini A-platformen

  • Engineering assistance til Esbjerg Port CO₂-terminalen.

Vores floating injection solution viser, hvordan eksisterende offshore olie- og gasekspertise kan bruges til at accelerere udrulningen af skalerbar CCS.

Vores vessel design integrerer CO₂ storage tanks, injection module og integrerede systemer, herunder:

  • Control room

  • Boiler system

  • High-pressure pumps

  • On-/offloading systems